Sytuacja prawna obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w związku z wojną na Ukrainie

How Can We Help?
Drukuj

Stary system przyznawania 3-letniej karty pobytu po 9 miesiącach w Polsce został zlikwidowany. Teraz możesz ubiegać się o trzy rodzaje tymczasowych zezwoleń na pobyt:

 1. Zezwolenie na pobyt i pracę
 2. Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej
 3. Zezwolenie na pracę w wysoko kwalifikowanym zawodzie

Aby się zakwalifikować, potrzebujesz:

 • Numeru PESEL oznaczonego jako ‘UKR’
 • Plany pobytu w Polsce na ponad 3 miesiące
 • Głównym celem twojego pobytu musi być praca, działalność gospodarcza lub wykonywanie wysoko wykwalifikowanego zawodu

Uwaga:

 • Uzyskanie tymczasowego zezwolenia na pobyt oznacza utratę innych świadczeń, takich jak darmowa opieka medyczna i edukacja, dostępnych z powodu konfliktu na Ukrainie.

Inne Zmiany:

 1. Numer PESEL: Jeśli jesteś z Ukrainy, złóż wniosek o numer PESEL w ciągu 30 dni od przyjazdu. Zadeklaruj, że nie masz innych rodzajów zezwoleń na pobyt, gdy składasz wniosek.
 2. Inne kraje UE: Nie możesz mieć tymczasowej ochrony w Polsce, jeśli już ją masz w innym kraju UE.
 3. Świadczenia rodzinne: Jeśli opuścisz Polskę, płatności takie jak świadczenia rodzinne zostaną zatrzymane. Zostaną wznowione po powrocie i spełnieniu kryteriów.
 4. Powiadomienie o zatrudnieniu: Pracodawcy mają 14 dni na powiadomienie władz, jeśli zatrudniają kogoś z nowym tymczasowym zezwoleniem na pracę.
 5. Przedłużenie pobytu: Jeśli jesteś już w Polsce, niektóre rodzaje pobytu zostały przedłużone do 24 sierpnia 2023 r.
 6. Przedłużenia z powodu COVID: Reguły, które przedłużały ważność tytułów pobytowych z powodu COVID, zakończą się 24 sierpnia 2023 r.
 7. Opuszczenie Polski: Nie stracisz numeru PESEL, jeśli opuścisz Polskę na mniej niż 30 dni. Jeśli opuścisz na więcej niż 30 dni lub zdobędziesz różne rodzaje zezwoleń na pobyt, twój status ‘UKR’ może zostać cofnięty.
 8. Czas postępowania: Nie ma określonego terminu na przetworzenie nowych zezwoleń na pobyt do 24 sierpnia 2023 r.
 9. Działalność biznesowa: Jeśli chcesz zezwolenia na prowadzenie działalności, nie musisz wykazywać się dochodami czy zatrudnieniem do 24 sierpnia 2023 r.

Pamiętaj, że te nowe zasady zaczynają obowiązywać od 1 kwietnia 2023 r., więc upewnij się, że dostosujesz do nich swoje plany.

Unions Help Refugees