Ulga podatkowa dla związkowców

How Can We Help?
Drukuj

Ulga podatkowa dla związkowców przysługuje osobom, które są członkami związków zawodowych     i odprowadzają składki na działalność organizacji związkowej.

Od 2024 roku odliczenie od dochodu z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych, możliwe jest w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 840 zł. 

Zmiana co do zasady weszła w życie 1 stycznia 2024 r.

Odliczenie możliwe jest w przypadku podatników, którzy korzystają z następujących formularzy:

  • PIT 28 – deklaracja, która jest przeznaczona dla podatników ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;
  • PIT 36 – deklaracja, która służy do rozliczenia się osób na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej), w ramach którego wykazywane są jakiekolwiek przychody nieosiągnięte za pośrednictwem płatnika oraz te z jego udziałem;
  • PIT 37 – popularny druk PIT służący do rozliczenia osób osiągających przychody wyłącznie z udziałem płatnika.

Odliczenie ulgi podatkowej nie jest możliwe, jeśli podatnik to osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza się z dochodów w ramach podatku liniowego.

Jeśli podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną według podatku liniowego, ale jednocześnie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę to odliczenie będzie możliwe w deklaracji PIT-37/36, w której będą wykazywane uzyskane dochody z umowy.

Zgodnie z ustawą o związkach zawodowych prawo do tworzenia związków zawodowych i wstępowania do tych związków mają osoby, które wykonują pracę zarobkową, funkcjonariusze różnych służb,  emeryci i renciści, woluntariusze, stażyści i bezrobotni. Ulgę mogą odliczyć również osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Jak odliczyć ulgę na związki zawodowe?

Składkę związkową potrąca się z wynagrodzenia członka związku zawodowego lub mogą je odliczyć osoby, które samodzielnie regulują należne wpłaty członkowskie.   

W przypadku, kiedy składki na rzecz związku zawodowego potrącane są przez pracodawcę z wynagrodzenia pracownika to do skorzystania z ulgi wystarczy informacja płatnika zamieszczona na formularzu PIT-11. 

Jeśli jednak brakuje informacji w formularzu PIT-11 to podatnik sam musi posiadać dowód wpłaty składek członkowskich w celu udowodnienia wysokości poniesionych wpłat. Kwotę wpłaconych składek należy potwierdzić dokumentem.

Co powinien zawierać dokument?

  • informacje identyfikujące członka związku zawodowego ( imię i nazwisko),
  • datę, kiedy dokonano wpłaty (ma ona wpływ na to, w którym roku możemy dokonać odliczenia),
  • dane organizacji związkowej, na rzecz której podatnik dokonuje wpłaty,
  • informację, jakiej wysokości zapłacił składkę.

Kwotę odliczenia podatkowego ustala się na podstawie dowodu wpłaty składek członkowskich na rzecz związku zawodowego. Dowodem wpłaty może być w przypadku wpłaty do kasy związku zawodowego druk KP, czy przelew na konto związku zawodowego, na które przelewa się składkę związkową.  

Jak rozliczyć ulgę?

W celu rozliczenia ulgi członek związku zawodowego musi wypełnić odpowiednią rubrykę w deklaracji podatkowej. W tym celu należy wypełnić załącznik PIT-O “Informacja o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku”. W wierszu 8., w komórce 37 lub 38 należy wpisać informację o globalnej kwocie składek członkowskich wpłaconych na rzecz związków zawodowych zgodnie z danymi z deklaracji PIT-11 lub z dowodu wpłaty składek członkowskich.

Unions Help Refugees