Na umowie-zlecenie i umowie o pracę z twojej pensji pracodawca potrąca w zasadzie te same składki. Jedyna różnica jest taka, że na umowie-zlecenie ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.
Dopiero jeśli praca na umowie-zlecenie jest dla nas dodatkowym zajęciem, a poza tym mamy inną pracę (na umowę o pracę lub na inną umowę-zlecenie) i zarabiamy w niej kwotę wyższą niż płaca minimalna od drugiej umowy-zlecenie płacimy jedynie składkę zdrowotną.
Składki potrącane z twojej pensji | Składki opłacane przez pracodawcę/zleceniodawcę |
ubezpieczenie emerytalne (częściowo) ubezpieczenie rentowe (częściowo) ubezpieczenie zdrowotne ubezpieczenie chorobowe (dobrowolne na umowie-zlecenie) | ubezpieczenie emerytalne (częściowo) ubezpieczenie rentowe (częściowo) ubezpieczenie wypadkowe Fundusz Pracy* Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych* |
Jedyną formą umowy, która nie jest oskładkowana, jest umowa o dzieło. Praca na takiej umowie nie daje ci prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, wypadkowego, czy wypłaty renty lub odszkodowania za wypadek przy pracy.
Dokładną wysokość składek przy twoim typie umowy i wynagrodzeniu możesz policzyć, korzystając z kalkulatora wynagrodzeń. Pracodawca ma obowiązek opłacać wszystkie składki i na twój pisemny wniosek udzielić ci informacji o tym ile wpłacił do ZUS i NFZ (w postaci miesięcznej informacji dla osoby ubezpieczonej).
Jakie prawa zyskujesz płacąc składki?
Dzięki legalnej pracy na umowie zyskujesz dostęp do uprawnień, które mają wszyscy zatrudnieni, a mianowicie:
- Składka zdrowotna – ubezpieczenie zdrowotne: dzięki opłacaniu składki zdrowotnej możesz korzystać z darmowej publicznej służby zdrowia. Nie zostaniesz obciążony kosztami pomocy medycznej w nagłym wypadku.
- Składka rentowa – ubezpieczenie rentowe: w razie wypadku, który sprawi, że nie będziesz już zdolny/a do pracy, możesz liczyć na rentę.
- Ubezpieczenie wypadkowe – gwarantuje ci prawo do renty, zasiłku chorobowego w związku z wypadkiem i odszkodowania.
- Składka chorobowa – dzięki niej możesz liczyć na płatne zwolnienie lekarskie.
- Składka emerytalna – dzięki temu, że Polska podpisała umowy o zabezpieczeniu społecznym m.in. z Ukrainą i Białorusią, staż pracy i składka emerytalna wypracowane w Polsce wliczają się do wysokości emerytury w tych krajach pochodzenia. Dotyczy to oczywiście również innych państw, z którymi Polska zawarła podobne porozumienie oraz państw Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.