Коли іноземці повинні платити податки в Польщі?

Drukuj

Якщо ви живете в Польщі, ваш дохід оподатковується тут. Якщо ви виїдете, податкова служба вимагатиме сплату податку на суму, яку ви заробили в Польщі.

Статус податкового резидента

Відповідно до Закону від 26 липня 1991 року про податок на доходи фізичних осіб (Dz.U.2021.1128 t.j. – zwana dalej Ustawą PDOF), обсяг податкового зобов’язання залежить від місця проживання, а метод оподаткування залежить від виду джерела доходу. Іншими словами, якщо ви живете в Польщі, ви повинні платити податки тут, навіть якщо, наприклад, ваш роботодавець є іноземним роботодавцем. Ми називаємо цю ситуацію «необмеженою податковою відповідальність». Це відбувається, коли ти живеш у Польщі більше півроку або тут знаходиться центр твоїх життєвих інтересів – тобто, наприклад, поза роботою, тут ходять до школи діти.

“Ст. 3. [Податкові зобов’язання] 1. Фізичні особи, якщо вони проживають на території Республіки Польща, підлягають оподаткуванню зі свого загального доходу (виручки) незалежно від місця їхнього джерела доходу (необмежена податкова відповідальність). 1а. Особою, яка проживає на території Республіки Польща, є фізична особа, яка: 1) має центр особистих чи економічних інтересів на території Республіки Польща (центр життєвих інтересів) або 2) перебуває на території Республіки Польща понад 183 дні в податковому році».

Статус нерезидента

Якщо ви працюєте в Польщі, але не проживаєте тут, ви підпадаєте під «обмежену податкову відповідальність» – у Польщі ви платите податки лише з доходу, отриманого в цій країні. «2а. Фізичні особи, якщо вони не мають місця проживання на території Республіки Польща, підлягають оподаткуванню лише доходи (виручку), отримані на території Республіки Польща (обмежена податкова відповідальність).» До доходу (виручки), отриманого на території Республіки Польща нерезидентами, належать, зокрема, дохід (виручка) від:

  • робота, яка виконується на території Республіки Польща на основі службових відносин, трудових відносин, надомної праці та кооперативних трудових відносин, незалежно від місця виплати винагороди діяльності, яка виконується особисто на території Республіки Польща, незалежно від місця виплати винагороди підприємницька діяльність, яка здійснюється на території Республіки Польща, в тому числі через іноземну установу, розташовану на території Республіки Польща нерухоме майно або права на таке нерухоме майно, що знаходяться на території Республіки Польща, в тому числі продаж його повністю або частково або продаж будь-яких прав на таке нерухоме майно       
  • цінні папери та похідні фінансові інструменти, які не є цінними паперами, допущені до публічної торгівлі на території Республіки Польща в рамках регульованого фондового ринку, у тому числі отримані від продажу цих цінних паперів чи інструментів та від здійснення прав, що випливають з них
  • за перехід права власності на частки (частки) товариства, усі права та обов’язки у товаристві, яке не є юридичною особою, або права власності на участь в інвестиційному фонді, інституті спільного інвестування чи іншій юридичній особі та права подібного характеру, або щодо дебіторської заборгованості, що виникає внаслідок володіння цими акціями (частками), усіма правами та обов’язками, титулами участі чи правами – якщо щонайменше 50% вартості активів цієї компанії, компанії, яка не є юридичною особою, цього інвестиційного фонду, цей інститут спільного інвестування або юридична особа, прямо чи опосередковано, складається з нерухомого майна, розташованого на території Республіки Польща, або прав на таке майно
  • право власності на перехід права власності на акції (паї), ​​усі права та обов’язки, права участі або права подібного характеру в компанії з нерухомості;
  • для регульованої дебіторської заборгованості, у тому числі наданої, сплаченої або відрахованої фізичними особами, юридичними особами або організаційними одиницями без статусу юридичної особи, які мають місце проживання, зареєстрований офіс або управління на території Республіки Польща, незалежно від місця укладення договору та виконання послуги
  • нереалізовані прибутки, зазначені у ст. 30da Закону про PDOF.

Оподаткування податком на доходи від нереалізованого прибутку

Що таке нереалізований прибуток? Податком на дохід від нереалізованого прибутку є такі ситуації: коли ви переміщуєте актив (наприклад, будинок або автомобіль) за межі території Республіки Польща

  • Коли ви переїжджаєте і відбувається зміна податкового місця проживання, внаслідок чого Польща втрачає право оподатковувати дохід від продажу майна, яким ви володієте

Визначення податкового резидентства є складним процесом. Воно повинно здійснюватися як на підставі положень податкового законодавства, так і відповідних двосторонніх угод про уникнення подвійного оподаткування. Правильне визначення податкового резидентства має ключове значення для правильного розрахунку отриманого доходу для цілей оподаткування.

Двосторонні угоди між державами

У договорах про уникнення подвійного оподаткування міститься визначення «резидента договірної держави», що означає будь-яку особу, яка відповідно до національного законодавства цієї держави підлягає сплаті податків у ній на підставі свого місця проживання або постійного місця проживання.

Отже, внутрішнє законодавство Договірних Держав визначає місце проживання даної фізичної особи. Іноді обидві держави бажають вважати одну особу “резидентом Договірної держави”. У такій ситуації польське чи іноземне податкове резидентство має визначатися на основі угод про уникнення подвійного оподаткування.

Як це визначити? Роз’яснення податкових органів та загальноприйняті стандарти поведінки свідчать про те, що для визначення місця проживання платника податків визначальним є місце проживання найближчих членів сім’ї (дружини, чоловіка, дітей), а для осіб, які не створили сім’ю – місце розташування центру інтересів відіграє особливу роль платника податків.

Правильне визначення місця вашого проживання є важливим як для податкової служби, так і для вас. Під час виплати винагороди ви повинні знати, які положення польського Закону про податок на прибуток застосовувати, який податок на прибуток стягувати (авансовий або фіксований податок), яку річну інформацію підготувати (PIT -11 або 1FT -lR) і в яку податкову інспекцію подавати цю інформацію.

Якщо положення конкретної угоди про уникнення подвійного оподаткування дозволяють польській стороні оподатковувати дохід (виручку) осіб, які не мають місця проживання в Польщі, то відповідно до керівного принципу, що випливає з польського Закону про податок з доходів фізичних осіб, такі доходи оподатковуються на загальних засадах, тобто за шкалою оподаткування. Винятком із цього правила є окремі доходи (доходи), зазначені, у тому числі, у m.in. w art. 29 ust 1 Ustawy PDOF, які оподатковуються одноразово.

Робота на підставі трудового договору (umowy o pracę) – наймана робота в Польщі

Відповідно до угод про уникнення подвійного оподаткування дохід від найму оподатковується в країні, де ви проживаєте, якщо робота не виконується в іншій країні. Іншими словами, якщо ви живете і працюєте в Польщі, ви платите податки в Польщі, а якщо ви живете в Польщі і працюєте в Україні, ви платите податки в Україні.

З іншого боку, якщо ви працюєте в українській компанії, але виконуєте свою роботу в Польщі (дистанційно чи фізично) і проживаєте тут, то ви повинні платити податок польській, а не українській податковій службі. Згідно з польськими правилами, дохід від роботи, виконаної в Польщі, оподатковується в Польщі, незалежно від місця виплати винагороди. Тому місце роботи є таким важливим для вирішення питання про те, де оподатковується винагорода іноземця за надану роботу. Іноземці, які працюють у Польщі, підлягають оподаткуванню на тих самих умовах, що й польські працівники, незалежно від того, чи проживає іноземець у Польщі, чи підлягає необмеженому чи обмеженому податковому зобов’язанню.

Основні відомості про сплату податків:

  • Правова основа нарахування податку описана в art. 32 Ustawy PDOF.

Щоб розрахувати базу оподаткування, ваш роботодавець вираховує основні витрати, що не підлягають оподаткуванню, з вашого доходу. Якщо ви подасте відповідну заяву, з неї можна вирахувати збільшені витрати, що не підлягають оподаткуванню. Ваш податок становить відповідно 18% або 32% від доходу (тобто доходу за вирахуванням витрат на його отримання), залежно від суми доходу

  • Якщо вам менше 26 років, ваш податок становить 0 злотих. Податковий аванс можна зменшити на суму, що становить 1/12 суми зменшення податку, якщо ви заповните PIT-2 (тобто заява працівника з метою розрахунку щомісячних авансів на дохід фізичних осіб стосується, зокрема, працівників працевлаштовані за трудовим договором). Після закінчення податкового року роботодавець повинен підготувати для вас податкову інформацію – PIT -11 (art 39 ust 1 Ustawy PDOF).  Якщо ви звільняєтеся, роботодавець повинен на вашу письмову вимогу підготувати та надати вам PIT-11 протягом 14 днів. Він також повинен надіслати його до податкової служби.

Діяльність, яка здійснюється особисто на території Польщі

Яким чином податкове законодавство стосується доходів іноземців з джерел, відмінних від трудового договору? Цей т.зв «Діяльність, здійснювана особисто на території Польщі».

До доходу від самозайнятості входять: дохід: отримані особами, які входять до правління, наглядових рад, комісій чи інших установчих органів юридичних осіб (art 13 pkt 7 Ustawy PDO), на надання послуг за договором – дорученням або договором на конкретну роботу (umowа zlecenia, umowy o dzieło),

отримані на основі контрактів про управління бізнесом, контрактів про управління або контрактів подібного характеру (art. 13 pkt 9 Ustawy PDOF).

Податок для нерезидентів

У ситуації, коли іноземець не проживає в Польщі, дохід від особистої діяльності (тобто від umowy-zlecenia) оподатковується у вигляді одноразової суми 20% від доходу, згідно зі art. 29 ust. 1. Вищевказаний принцип оподаткування застосовується з урахуванням угод про уникнення подвійного оподаткування, стороною яких є Польща. Застосування ставки податку, що випливає з відповідної угоди про уникнення подвійного оподаткування, або нестягнення податку згідно з цією угодою можливе лише тоді, коли ви документуєте своє місце проживання за межами Польщі посвідкою на проживання. Таку довідку вам видасть податкова за місцем проживання. Його необхідно передати роботодавцю.

Якщо іноземця було визнано особою, яка проживає в Польщі, і надала платнику довідку про резидентство, то платник (роботодавець) не визначає польське податкове резидентство і стягує прибутковий податок за фіксованою ставкою на умовах, встановлених w art. 41 ust. 9 ustawy PDOF .

До кінця лютого (або в будь-який час за вашим письмовим запитом) ваш роботодавець має надіслати вам податкову інформацію для нерезидента IFT-1/IFT1R.

Unions Help Refugees