Bądź jak Nina to ruch społeczny ukraińskich pielęgniarek i pracownic medycznych, który powstał w 2019 roku, po tym jak pielęgniarka Nina Kozlowska na swoim profilu na facebooku opowiedziała o warunkach, w których zmuszone są pracować pielęgniarki w Ukrainie: niskie pensje, nadgodziny i brak ubezpieczeń społecznych. Wpis Niny szybko rozpowszechnił się wśród pracownic medycznych z całej Ukrainy. Dyskusje o trudnej sytuacji ukraińskich pielęgniarek toczyły się pod hasztagiem #Будь як Ніна. Pracownice medyczne założyły grupę o tej samej nazwie, która dziś zrzesza ponad 82 tys. osób i jest przestrzenią do dzielenia się się problemami i pomysłami pracowników medycznych z całej Ukrainy, zgłaszania potrzeb i postulatów oraz organizacji wydarzeń publicznych i protestów. Liderki ruchu aktywnie wypowiadają się publicznie i w prasie, nagłaśniając problemy pracowników opieki medycznej.
W zimę 2019 roku Bądź jak Nina organizowało pierwsze protesty w kilku miastach Ukrainy. Postulatami ruchu było:
- zwiększenie płac pracowników medycznych
- zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB
- reforma służby zdrowia prowadzonej z uwzględnieniem głosu medyków
Protesty powtórzyły się w 2020 roku, a 2021 roku, w Dniu Pielęgniarki, aktywistki “Bądź jak Nina” zorganizowały akcję pod Ministerstwem Zdrowia i doprowadziły do rozmów z ministrem. Akcje te były aktywnie nagłaśniane w mediach.
W listopadzie 2020 roku ruch oficjalnie stał się organizacją społeczną Ruch Medyczny “Bądź jak Nina”. W 2021 roku na jego podstawie powstał Lwowski Obwodowy Związek Zawodowy Pracowników Medycyny i Ochrony Zdrowia. Dzięki działalności ruchu i współpracy z innymi organizacjami udało się wygrać w sądzie kilka spraw o przywrócenie do pracy bezprawnie zwolnionych pielęgniarek w obwodzie lwowskim i połtawskim. Aktywistkom udało się również doprowadzić do wypłaty zaległych wynagrodzeń w wielu placówkach medycznych.
Organizacja i związek zawodowy kontynuują działalność nawet w trakcie wojny i starają się o poprawę warunków życia dla pracowników medycznych. Chociaż możliwości są mocno ograniczone, nie przestają bronić swoich praw. Obecnie „Bądź jak Nina” prowadzi szkolenia i treningi dla pielęgniarek i pracownic medycznych w całej Ukrainie. Organizują też spotkania, podczas których omawiają pracę medyków w czasie wojny, warunki pracy i związane z tym zagrożenia. Dzielą się doświadczeniami i planują strategię działania i radzenia sobie z obecnymi wyzwaniami dla pracowników i związków zawodowych w Ukrainie.
Obecnie organizacja zajmuje się także udzielaniem pomocy humanitarnej pracownikom medycznym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji (pomoc mieszkaniowa dla wewnętrznych przesiedleńców, dostarczenie leków i innych artykułów pierwszej potrzeby, pomoc psychologiczna). Oprócz tego aktywnie nawiązuje współpracę z organizacjami międzynarodowymi, które wspierają działalność Bądź Jak Nina i związku zawodowego.