Po raz pierwszy jesteś w Polsce? Znasz język polski tylko trochę albo w ogóle go nie znasz? Nie orientujesz się na polskim rynku pracy? Pracy potrzebujesz na teraz jednak nie planujesz pracować w Polsce przez lata?
Jeżeli choć raz odpowiedziałeś “tak” i dalej szukasz pracy w Polsce, naturalnie, że możesz wpaść na pomysł skorzystania z usług agencji pracy.
Takie firmy w Polsce nie tylko pomagają znaleźć pracę, lecz też załatwiają formalności związane z zatrudnieniem i podpisują z pracownikiem umowę zamiast faktycznego pracodawcy. Za ich usługi niestety najczęściej płacą Ci, którzy szukają pracy, czyli pracownicy.
Czemu pracodawca i pracownik nie mogą współpracować bezpośrednio, bez strony trzeciej?
Oczywiście mogą, lecz pracodawcy wolą przerzucać odpowiedzialność za pracowników na agencje pracy! Tak przykładowo, polskie hotele często korzystają z usług agencji zamiast samodzielnie szukać osób do pracy. n
Jak agencje pracy pobierają koszty za swoje usługi?
W niektórych przypadkach pracownik od razu (jednorazowo) płaci za usługi agencji, w innych – opłata może być ściągnięta z pierwszej (lub z kilku pierwszych wypłat). Zdarza się też, że agencja wylicza koszty za swoje usługi z codziennego lub godzinnego wynagrodzenia. Przez okres jeden lub kilka miesięcy. Niestety możliwe, że przez cały okres Twojej pracy w miejscu, które znalazła firma pośrednicząca.
Ryzyko, które niesie współpraca z agencją pracy
Pierwsze i największe ryzyko – nigdy nie wiesz, jak długo będziesz pracował w danym miejscu pracy. Natomiast jeżeli okaże się, że z jakichś przyczyn nie możesz pracować w tym miejscu, niestety agencja nie zwróci Ci kosztów, które poniosłeś za ich usługi. Najczęściej agencja zaproponuje Ci inną pracę, jednak ponownie – nikt nie zagwarantuje Ci, że to będzie w tym samym mieście, z podobnymi grafikiem i warunkami zatrudnienia.
Co robić jeżeli nie chcę płacić agencjom pracy?
Szczera odpowiedź – postaraj się poszukać pracy samemu. Przez internet, przez znajomych i kolegów/koleżanki i też nie krępuj się pytać, czy zakłady w Twojej okolicy nie potrzebują czasem pracowników.
(O stronach internetowych, na których można poszukać pracy samodzielnie, pisaliśmy jakiś czas temu, link do nich zamieścimy w pierwszym komentarzu pod tym postem).