Jak pisaliśmy już wcześniej, rezydenci podatkowi w Polsce, w tym też Ukraińcy, którzy mieszkają i pracują w Polsce dłużej niż 183 dni, muszą płacić PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych). Wynika to z międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Podatek trzeba zapłacić w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia roku, który nastąpił po roku podatkowym roku. Podatek płaci się na podstawie PIT-11 od pracodawcy, które pracownicy ukraińscy otrzymają dopiero pod końca tego roku.

Jednak jeżeli zamierzasz wyjeżdżać z Polski wcześniej następnego roku, należy poprosić pracodawcę o nadaniu PITu po rozwiązaniu umowy.

Oprócz tego Ministerstwo Finansów Polski rozwiązało spory dotyczące płacenia podatków przez Ukraińców pracujących zdalnie z Polski na rzecz ukraińskich firm. Nie będą płacili podatku PIT w Polsce. W ten sposób zdalni pracownicy zachowają rezydencję podatkową i będą płacić podatki bez zmian – w Ukrainie.

A dla tych, którzy pracują dla polskich firm i polskich pracodawców, przypominamy, że podatek dochodowy można przesłać do Urzędu przez Internet, pocztą lub osobiście.

Jednak najwygodniejszy sposób to online. To szybkie i wygodne. Dodatkowo, w przypadku nadpłaty, elektroniczny sposób złożenia gwarantuje jej zwrot w ciągu 45 dni, natomiast tradycyjny – w ciągu 3 miesięcy.

Polska Administracja Skarbowa przygotuje dla podatników deklarację, którą będzie można sprawdzić samodzielnie za pośrednictwem jednej ze stron:

login.gov.pl, profil zaufany, e-dowód lub bankowość;

w aplikacji mObywatel;

wg danych podatkowych PESEL lub NIP, jednak opcja ta nie jest dostępna dla cudzoziemców, którzy składają deklarację po raz pierwszy.

Więcej informacji na temat rezydencji podatkowej i obliczania wysokości PIT znajduje się na rządowej stronie: https://www.podatki.gov.pl/uk/ (wersja ukraińska tej strony).