O nas

Z myślą o ludziach, którzy musieli uciekać z objętego wojną kraju, uruchomiliśmy projekt UHR (Unions Help Refugees, Związki Zawodowe Pomagają Uchodźcom), który ma wesprzeć imigrantów i imigrantki w świadomym i pełnoprawnym poruszaniu się po polskim rynku pracy.

Jesteśmy zespołem, który pomaga ludziom z Ukrainy. Jesteśmy częścią Centrum Organizacji Związków Zawodowych. Jako organizacja wspierająca tworzenie oraz działalność związków zawodowych, między innymi na terenie Polski,  chcemy, żeby każdy miał dostęp do tych samych praw, niezależnie od pochodzenia, wykształcenia i płci. Dlatego rozpoczęliśmy realizację projektu na rzecz pracowników i pracownic z Europy Wschodniej.

Program UHR tworzy zespół osób, w skład którego wchodzą osoby mówiące po ukraińsku i rosyjsku, które zostały przeszkolone w zakresie statusu prawnego, rejestracji i zatrudniania uchodźców w Polsce. 

Napisz do nas, jeśli:

  • potrzebujesz pomocy z przepisami prawa pracy
  • masz wątpliwości, co do otrzymanej umowy
  • nie wiesz czy zaproponowane Ci warunki pracy są uczciwe
  • chcesz legalnego zatrudnienia
  • chcesz równego traktowania i przestrzegania Twoich praw 
  • chcesz negocjować warunki pracy
  • chcesz się czuć bezpiecznie w miejscu pracy

Nasza działalność obejmuje:

  • research i współpraca z już istniejącymi organizacjami i miejscami pomocowymi
  • dzielenie się treściami w mediach społecznościowych – fb, telegram, strona www
  • linię ‘pomocową’, gdzie udzielamy porad.

Zachęcamy wszystkich uchodźców pracujących w Polsce do organizowania się, dołączania do związku zawodowego i pomagania innym.

Więcej o UHR

Unions Help Refugees jest programem prowadzonym przez Fundację COZZ. Fundacja COZZ powstała z inicjatywy Europejskiej Federacji Związkowej UNI EUROPA.

Nasze działania obejmują wzmacnianie i organizowanie związków zawodowych w Europie Środkowo-wschodniej. Współpracujemy z międzynarodowymi organizacjami, fundacjami i związkami zawodowymi pomagając pracownikom organizować się i dbać o swoje prawa.

COZZ jest niezależną, politycznie neutralną organizacją pozarządową, łączącą organizatorów i szkoleniowców doświadczonych w kampaniach organizatorskich, zaangażowanych we wspieranie wzrostu związków zawodowych. Celem Centrum jest rozwinięcie silnej i efektywnej współpracy międzynarodowej związków zawodowych, co służyć ma poprawie warunków pracy i powstrzymać zjawisko dumpingu społecznego. 

Wierzymy, że nasze działania niosą realną szansę na poprawę rzeczywistości społeczno-politycznej oraz zwiększenie jakości warunków pracy i życia tysięcy pracowników.